Nerede avlanacak olursak olalım olta ve kancamıza önem göstermemiz gerekmektedir. kanca boyutu balık tutuğumuz bölgeye göre değim gösterir.Ne kadar küçük kanca o kadar kçük balık ne kadar büyük kanca o kadar büyük balık hedefimiz olur…

Bizim genel olarak izmir ve çeşme açıklarında olta balıkcılığı yaptığımız için Ege Balıkları adlı sayfamızda yer alan balıkları tutacağımız anlamına gelir ve orta ile küçük boylu kancalar bizim işimizi kolaylaştıracaktır.

balıkların algılar parlak yüzeyler oldukları için ise kancamızın ucuna sahte balık takarak kancamıza ilgi çektire biliriz böylece şansımız artacaktır.

Olta şeçimine gelecek olursak o tamamen sizin maddi gücünüz ve balık tutma hevesinizle alakalı olacaktır sonuçta piyasada 20-25 TL’lerde başlayan olatalar mevcuttur. ancak bunlar basınca dayanıklı olmayacak ve biraz direten balıklara karşı koyamacak ve kırılacaktır.

Oltanızın kalitesi yeminizi kaptırmamanızada etki edecektir oltanızın ucuna gelecek balığın vuruşlarını kaliteli bi oltadan daha rahat hiseder ve balıklarını daha rahat tutarsınız.

 Sonuç

Orta kalitede bir olta 40-50TL lik 3-4 çeşit kanca her biri 1 tl, 5TL lik sahte balık , 5 TL lik yem ile güzel bi izmir olta balık avı turu yapılabilir.

Umarım sizlere yardımcı olabilmişizdir…

Olga AYÇİÇEK
Olga AYÇİÇEK

Latest posts by Olga AYÇİÇEK (see all)