Balıkcılıgın Altın Kurallarıege-harita-everglow

Teknede veya karada avlanırken cevremizi kirletmemeli, copleri biriktirerek cop kutularına atmalıyız.

Bulundugumuz yerin ve deniz dibinin dogal yapısını bozacak hareketlerden kacınmalıyız. Kaya uzerindeki bir yosunun veye mercan kayasının olusması yıllar surdugu gibi, bunun doganın bir gereksiniminden kaynaklandıgını unutmayın. Bu dunya hepimizin.

Cevrenizde usulsuz ve zamansız balık avlayan var ise mutlaka ikaz edin, gerekirse ilgili yerlere bildirin.

Sırf balık yakalamıs olmak icin normal buyumesini tamamlamamıs balıkları yakalamayınız, yakaladıysanız ona zarar vermeden suya salınız. Oltanıza devamlı yavru balık geliyorsa o av bolgesini terk edin.

Olta cantanızda veya teknenizde mutlaka bir yardım malzemesi bulundurun.

Teknenizle balık avlıyor iseniz fazla tıkırtı yapmayın, suyun sesi derinliklere kadar tasıdıgını ve balıkların bunu hic sevmedigini unutmayın.

Ince misina avcı misinadır. Onerilerimizi goz onunde bulundurarak ve kendi tecrubelerinizden de yararlanarak avlayacagınız balık cesidinin kaldırabilecegi en ince misinayı kullanın.

Genellikle her yapılan olta balıkcılıgının neticesi zevkli,muhabbetli bit sofraya ulastıgından balık ve deniz mahsuleri pisirmek konusunda bilgi sahibi olun ki zevkli bir avcılık sonucunda zevkli bir ziyafet cekebilin.

Olta Takımları Hakkında Genel Bilgi

Uygun olta secimi yapılmadıgı zaman avda basarılı olma sansı hemen hemen hic yoktur. Ornegin mercan oltasıyla kolyoz yakalamaya calısmanın basarısız ve bosuna bir ugras olacagı gibi. Oncelikle suna dikkat etmeliyiz; ignelerimiz keskin sivri uclu mahmuzları saglam ve paslanmamıs olmalıdır. Kor ve paslı igneleri kesinlikle kullanmamalıyız. Parlak ve keskin gorunumlu ignelere yem olmadıgı zaman bile balıgın sarıldıgı ve yakalandıgı gorulmustur. Misinanız mumkun oldugu kadar seffaf, acık soluk mavi ya da acık soluk yesil olmalıdır. Tatlı sularda ise tatlı su icin ozel yapılmıs soluk sarı renkli misinalar kullanabiliriz. Matlasmıs bir misina goruntu verdiginden balık rahatsız olur ve yeme gelmez. Misinanızı tekne icine toplandıgınızda dolasmaması icin gamının (kıvrımlarının, bukumlerinin) duzeltilmesi gerekir.

Igneler

Olta takımımızın en hassas davranılması gereken parcalarından biridir. Iyi yapılan bir igne secimi balık yakalama sansımızı arttırır. Balıklar, yiyeceklerini farklı yontemle yerler. Bazıları yiyecegini komple yuttugu gibi bazıları kesip koparır, bazılar yemi ezer, bazıları da sarılıp kemirirler. Cipura gibi, midye kabugunu bile kolaylılkla kırabilen balık avında ince yapılı igne kullanmak cok risklidir. Tabilki bu secim olmazsa olmaz degildir. Uclu igneler, genelde kasıklarda, yapma yemlerde, bırakma oltalarda ve bazı sarkıtma oltalarda kullanılır.

Olta takımlarını yaparken, alısılagelmis sistemlerin dısında, balıgın davranıslarını gozleyerek veya arastırarak kendi sistemlerinizi de yaratabilir; degisik ama zararsız sekilleri bulabilirsiniz.

Takımlarınızı hazırlarken, balıkların sabit duran yemlerden ziyade, aksak hareketlerle oynayan, yaralı hayvan hissi veren veya akıntıyla savrulmus gibi olan yemlere daha cok geldigini untumayın.

Balıkların yasam tarzlarını ve anatomik yapısını biliyorsak, olta takımlarını hazırlamak daha kolay, daha teknik ve zevkli olur. Cunku, balık avcılıgının ozunde balıkları tanımak yatar. Boyle bir bilgiye sahip olursak balık avcılıgında daha basarılı oldugumuz gibi, dogaya da saygılı oluruz.

Deniz Balıkları Avcılık Yontemleri

ege-balikaviCipura Avcılıgı: Oltacıların yakalamasında en cok hoslandıkları balıktır. Bilhassa Ege’de cipura avlamak bir sanattır. Cipura avlamasını ogrenen balıkcı hassasiyeti ve sessizligi ogrenmis demektir. 100 – 150 gr olanlarına lidaki denir. Akdenizdeki adı ise mendikdir. 250 gr buyuklugunden sonra cipura adını alır ve 5-7 kg agırlıgına kadar buyurler. Balıklardan ziyade kucuk deniz canlıları ile beslenirler. Karides, mamun, madya, yengec yavrusu, midye, teke, sulunes ve ayrıca dilimlenmis sardalya, hamsi yem olarak kullanılır.

Cipura cok dikkatli ve tedirgin bir balıktır. Yeme hemen saldırmaz, iyice kontrol edip emin olduktan sonra kucuk darbeler vurur. Sanki oltaya cok kucuk balık vuruyormus zannederiz. Bu arada takımı hic oynatmadan beklememiz gerekir. Darbeler sıklasmaya ve hic beklenmedik anda sert darbeler almaya basladıgımız zaman artık balık oltadadır. Kısa sert bir tasma atılarak ignenin balıgın damagına oturması saglanır ve bosluk vermeden sert darbelere karsı misina elde tatlı sıkı tutularak cekmeye baslanır.

Cok kuvvetli cene yapısına sahiptir. Midye ve diger kabuklu deniz canlılarını rahatlıkla kırıp yer. Bunun icin kullanılan ignenin celik dovme veya fazla buyuk olmayan kalın yapısı olması gerekir.

Fazla derin sularda yasamadıkları icin teknede kesinlikle ses cıkarılmaması, hatta yakalanan balıgın tekne icersindeki cırpınma seslerini bile kesmemiz gerekir. Avlanılan bolgede cipuranın varlıgı kesin olarak biliniyorsa kullanılan yem yengec yavrusu olarak secilmelidir. Diger balıklar bu yemi kolaylıkla yiyemeyecegi icin meydan cipuraya kalacak ve yakalama sansınız daha da artacaktır. Sıg ve hafif akıntılı sularda zoka ile, derin sularda ise sarkıtma olta ile avlanır.

Karagoz Avcılıgı: Karagoz, taslık kayalık yerlerde, sualtı adacıklarının etrafında, burun cevrelerinde, akıntıların kesisme noktalarında bulunur. Sardalya, karides, kurt, sulunes, teke baslıca yemleridir. Yemi bir goruste kapma gibi bir davranıs sergilemez. Dikkatlice inceledikten sonra, agız yapısının kucuk olmasının da etkisiyle, kısa sert ve net vuruslarla yemi didiklemeye baslar. Iki uc vurustan sonra aniden yemi kapar.Bunun icin oltamızı her seferinde cekistirmemeli, balıgı urkutucu hareketlerde bulunmamalıyız.

Karagoz hırcın bir balıktır. Yakalandıgı zaman sert kafa vurusları yapar.Orta sularda bu direnci biraz azalsada su yuzune yaklastıkca ve tekneyi gormeye basladıgı zaman sert darbeler tekrar baslar. Takıma guveniliyorsa hic beklemeden tek hamlede iceri alınır. Karagoz oltasının ana ozelligi yemin aksak sekilde su icersinde savrulur olmasıdır.

Mercan Avcılıgı: Her balıkcının zevkle yakaladıgı nefis bir balıktır. Balıkcılık genelde kenardan kefal, isparoz, mırmır avı ile baslar.Bu avcılıklar balıgın ilk asısıdır.Daha sonra yavas yavas bu avcılık yetmemeye, daha iri balıklar aranmaya baslar. Karagoz, sargoz zaman zaman levrek avlanılsa da tatmin edilicigi kısa surer ve denize acılarak avlanma ozlemi baslar. Denize acılmaya basladıgımız zaman karsımıza once izmarit, gupez, kırma mercan cıkar. Ama aklımız hep mercandadır.Tamam da mercanın yerini nasıl buluruzı Usta balıkcılarda bu gibi yerleri sorusturmak ve gozlemlemekle kolayca ogrenebilirsiniz.Ancak balıkcılar arasında bilinen bolgeleri gostermemek gibi tatlı bir kıskanclık vardır. Bunun icin bizim bu konuda bilgi sahibi olmamız en dogrusudur.

Mercan genellikle taslık, kayalık bolgelerde ve civarında yasar. Bu yerleri denize dik olan kıyı hizaları, ada etrafı gibi yerlerde arayabiliriz. Avlanmak icin durdugumuz zaman kursunu dibe vurdurarak kumluk mu, taslık mı oldugunu anlayabiliz.

Mercanın en iyi yemi taze sardalyadır. Taza hamsi, sulunes, mamun, teke, kurt, karides, dilimlenmis kalamar, subye ve kolyoz, istavrit gibi balıkların fletoları yem olarak kullanılır. Mercan olta takımı suyun akıntısına ve derinligine gore duzenlenir.

Mırmır- Lidaki- Isparoz- Sarpa Avcılıgı: Bu balıklar aynı sularda yasarlar ve genellikle bir arada bulunabilirler. Sahile yakın dibi kumluk otluk ve dokuntu taslık alanlarda yasarlar. Agız yapıları kucuk oldugu icin ince misinalar ve kucuk igneler kullanılır. Yemi dipten alırlar. Bunun icin takım dibe yatırılarak kullanılır.

Sardalya, hamsi, kurt, teke, midye, sulunes, kesilmis karides yem olarak kullanılır. Sıg sularda veya kıyıda avlanıldıgı icin goruntu vememeye ve ses yapmamaya dikkat edilmesi gerekir.

Kırma Mercan (Mandagoz) – Izmarit – Kupez Avcılıgı: Mercanın aksine dibi kumsal, camur ve otluk alanlarda yasarlar. Bu balıkların agız yapıları kucuk olup yemi kucuk darbelerle yedikleri icin igneye yem takılırken yemin igneden tasmasına dikkat etmek gerekir.Avlanılmaya baslanıldıgında balık artıklar ile bolge yemlenilirse avımız daha bereketli daha uzun sureli olacaktır. Yem olarak sardalya, teke, sulunes, mamun kullanılır. Ancak bilhassa izmarit, kupes ve mandagoz avında bazen balıgın yeme sarması o kadar hızlı olur ki yem yetistirilemez hale gelir.Bu arada igneye kolay cıkmayan ince suluk seklinde kesilmis subye, kalamar veya kolları takılırsa balık yakalama sansının daha da arttıgı gorulecektir. Balıklar yeme gelmekte nazlandıgı zaman kursun yere degdikten sonra beden bir kac kulac salınır, sonra hafif hafif cekilip salınarak balıgın yemi kıskanması saglanır.

Olga AYÇİÇEK
Olga AYÇİÇEK

Latest posts by Olga AYÇİÇEK (see all)